Infertilitet kod muškaraca može biti uzrokovan različitim faktorima poput hormonalne neravnoteže, genetskih predispozicija ili problemima sa spermom. Naš tim stručnjaka koristi napredne dijagnostičke metode kako bi identifikovao specifične uzroke i preporučio personalizovane terapijske opcije, pružajući podršku i nadu za uspešno rešavanje problema plodnosti.
Iako za razliku od žena muškarci tokom celog života produkuju spermatozoide, kvalitet i broj može opadati sa godinama. Takođe, godine donose i genetsko opterećenje, pa i rizik od spontanih pobačaja i hromozomskih aberacija rastu sa godinama oca.
Obično kada trudnoća ne nastaje i partnerka se obrati za savet ginekologu, ginekolog će savetovati da muški partner uradi jednostavnu analizu – spermogram koja će nam dati osnovni uvid u reproduktivni potencijal. Spermogram je nalaz koji će vam pokazati broj spermatozoida u ejakulatu, kao i podatak o njihovoj pokretljivosti i na osnovu referentnih vrednosti možemo imamti uvid da li tu imamo problem.
Oko 1 % muškaraca ima dijagnozu azospermije, što znači da imamo potpuni izostanak spermatozoida u ejakulatu. Kada govorimo o azospermiji razlikujemo opstruktivnu i neopstruktivnu azospermiju.
Kod opstruktivne azospermije postoji “blokada” na putu spermatozida iz testisa do uretera i tada se spermatozoidi mogu sakupiti nekom od hirurških metoda pri čemu se traže spermatozoidi iz različitih delova tkiva testisa.
Prva je metoda je perkutana aspiracija epididmisa (PESA). Ukoliko se spermatozoidi ne nađu u epididmisu, radi se biopsija testisa, to jest metoda koja se zove „ekstrakcija spermatozoida iz testisa“ (TESE). Ovo su hirurške intervencije koje se mogu raditi u lokalnoj ili totalnoj anesteziji.
Ako nemamo prepreku koja bi sprečila prolaz spermatozoida onda govorimo i neopstruktivnoj azospermiji i problemima spermatogeneze. Potrebno je uz konsultaciju urologa uraditi hormonske i druge pretrage kako bi se utvrdilo na kom putu produkcije spermatozida postoji problem.
U ovom slučaju microTESE je metoda koja daje najveće šanse da se izoluju spermatozoidi operacijom pod mikroskopom sa uveličanjem od 6-24 puta.
Ali da krenemo od spermograma. To je prva analiza koju treba da uradite.
TESE je metoda koja se koristi u svrhu prevazilaženja muškog infertiliteta (azoospermije). Terminom azoospermije oznacavamo da u semenoj tečnosti nisu uoceni spermatozoidi. Azoospermija može biti:
TESE ili hirurska biopsija testisa kao intervencija preporučuje se muškarcima koji imaju izuzetno mali broj spermatozoida u ejakulatu, sa abnormalnom morfologijom ili sa nekim defektima koje emrbiolog identifikuje na nalazu spermograma. Ovom metodom moguće je rešiti i problem potpunog odsustva spermatozoida u ejakulatu.
TESE se radi u operacionoj sali uglavnom u uslovima lokalne anestezije – analgezije i traje oko 1h. Kad se radi procedura TESE urolog uzima uzorke tkiva testisa koje potom preuzima embriolog. Uzorci tkiva se pregledaju pod mikroskopom kako bi se iz njih izdvojile žive ćelije spermatozoida. Ako se nađu živi spermatozoidi, a jajne ćelije uzete od majke su spremne za mikroinjekciju, odmah se vrši postupak IVF. Ako preostane još spermatozoida, zamrzavaju se i čuvaju za eventualne buduće IVF tretmane. TESE se moze radidi I pre IVF postupka kada se kompletan uzorak zamrzava.
Ako nakon nekoliko ponovljenih nalaza spermograma nisu uoceni spermatozoidi u ejakulatu ili su uoceni jako retki spermatozoidi nepravilne morfologije, potrebno je zakazati inisijalni pregled kod urologa.
Ultrazvucnim pregledom skrotuma i testisa, uz nalaz spermograma i hormonski satus urolog ce dati preporuku.
Predhodno mozete uraditi hormonski profil (FSH, LH,prlaktn, testosteron, inhibin B) kako bi urolog na prvom pregledu imao jasniji uvid u uzroke izostanka spermatozoida u ejakulatu.
Što se same pripreme za intervenciju tiče potrebno je:
Na šta treba obratiti pažnju nakon TESE operacije?
Naš tim je tu da vam pomogne da zakažete sastanak sa stručnjacima koji su vam potrebni, pozovite nas ili popunite onlajn formu.
Specijalizovana za rad u oblastima: steriliteta i infertiliteta, biomedicinski podpomognute oplodnje, ginekologije i vođenja trudnoće.
B.B. Clinic potpisala je ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje o pružanju zdravstvenih usluga lečenja neplodnosti postupcima vantelesne oplodnje (BMPO) u 2025. godini.
To znači da i u ovoj godini u našoj klinici možete obaviti vantelesnu oplodnju o trošku države.
Za više informacija i zakazivanje konsultacija, kontaktirajte nas.