Uticaj bola na organizam

Uticaj bola na telo

Stresogeni efekat bola je jedan od najviše istarživanih fenomena u medicini. Veliki broj studija iz različitih ( bazičnih I kliničkih) oblasti medicine  je pokazao da kao posledica neadekvatno lečenog bola dolazi do kompleksnog sistemskog neuro-endokrinog odgovora na stres uz aktivaciju lokalnog i sistemskog inflamatornog odgovora. Posledice ovog odgovora su višeznačne i dovode do otežanog svakodnevnog funkcionisanja pacijenata. Takođe, dolazi do  povećanja učestalosti komplikacija lečenja primarne bolseti . Sve to dovodi do produženja boravka u bolnici i nepotpunog oporavka pacijenta.  Ovim su posebno izloženi pedijatrijski  pacijenti  i stariji ljudi. Kao bitan deo rešenja ovog problema nameće se redovna procena bola skalama i upitnicima prilagođenim pacijentima i njihovim bolnim stanjima. Time se postiže kontrola efikasnosti i adekvatnosti primene analgetskih tretmana( medikamentoznih I nemedikamentoznih)

Bol i psihijatrijski komorbiditet

Najčešći i najznačajniji psihijatrijski poremećaji  udruženi sa bolnim stanjima su depresija, anksioznost i nesanica. Oni  imaju bitne posledice na sve aspekte života pacijenata dodajući ukupnom teretu patnje.

Odnos depresije i bolnih stanja je dobro opisan u mnogim studijama i treba ga shvatiti kao „dvosmernu ulicu“. Naime veliki broj studija pokazuje da se depresija javlja kao simptom kod velikog broja hroničnih bolnih stanja, ali i da veliki broj pacijenata koji se leče od hronične depresije  navode bol kao jedan od svojih simptoma. Takođe, utvrđena je jaka povezanost između jačine bola i intenziteta depresije.

Anksioznost je najučestaliji pratilac  bolnih  stanja. I ovde govorimo o snažnom uzajamnom odnosu. Naime, anksioznost se javlja pre bola i uzrokuje ga ali i obratno – bolna stanja su često praćena osećajem anksioznosti. Ovaj odnos često ima za posledicu da se klinička slika i povezanost ova dva fenomena ne sagledaju u potpunosti od strane lekara. Kao posledica toga dolazi do postavljanja nedovolno adekvatne dijagnoze a time i ordiniranja nedovoljno adekvatne terapije.

Nesanica ( insomnija) je očekivana i razumljiva posledica bolnih stanja. Ovaj podatak, iako primetan u praksi, je opisan kroz veliki broj studija. Problemi koje pacijenti opisuju su teškoće sa sa usnivanjem, učestala i duga noćna buđenja , rano jutarnje buđenje i nemogućnost  nastavka spavanja kao i  nezadovoljavajući kvalitet  spavanja. Sve ovo gore navedeno dovodi do problema u  svakodnevnom funkcionisanju pacijenata. Sa druge strane, jako utiču na efikasnost primenjenih analgetskih metoda i smanjuje analgetske efekte lekova.

Bol i patnja

Bol i patnja su usko povezana intimna subjektivna iskustva. Kao poledicu bolnih stanja ljudi imaju poteškoća sa funkcionisanjem u svakodnevnom životu, ali i održavanjem socijalnih interakcija kao i ispunjavanjem društvenih uloga. Kada se na to doda strah od ishoda bolesti, finansijsko opterećenje koje bolest nosi sa sobom i depersonalizacija udružena sa boravkom u bolnici dobija se konglomerat negativnih uticaja i emocija koji se nazivaju patnja. Patnja je fenomen koji je kroz vekove  privlačio pažnju istraživača iz najrazličitijih oblasti nauke. Ona je jedan od univerzalnih pratilaca, a po nekim autorima, i pretpostavka i dokaz života. Zahvaljujući intelektualnim i tehničkim dostignućima savremeno društvo zamagljuje činjenicu da patnja postoji. Pacijenti pogrešno  počinju da veruju da patnja ne sme da postoji, a ukoliko postoji onda je poželjno da se sakrije. U takvoj atmosferi, osoba  koja pati svoje intimno iskustvo patnje doživljava kao ponižavajuće i degradirajuće. Aktuelni dominantni  hedonistički i materijalističko- potrošački mentalitet  promoviše koncept mentalne higijene po kojem čovek mora da bude srećan . Ovim se otvara  „Pandorina kutija“ literature pozitivne i popularne psihologije- knjiga samopomoći, televizijskih i internet motivacionih govornika koji nude brza i laka rešenja u cilju održavanja mentalne i emotivne smirenosti. Takođe se umanjuje značaj patnje kao potencijalno dragocenog razvojnog iskustva nakon koga čovek postaje sposobniji za empatiju i razumevanje. Bez dodira patnje ne bi postojala nikakva viša aktivnost duha – ne bi bilo ni muzike, ni književnosti , ni kulture, bar ne u formi u kojoj ih mi danas poznajemo.

Autor teksta dr Rade Sedlarević

Zakažite konsultacije

Naš tim je tu da vam pomogne da zakažete sastanak sa stručnjacima koji su vam potrebni, pozovite nas ili popunite onlajn formu.