Procedura TESE

TESE je metoda koja se koristi u svrhu prevazilaženja muškog infertiliteta (azoospermije). Terminom azoospermije oznacavamo da  u semenoj tečnosti nisu uoceni spermatozoidi. Azoospermija može biti:

  • Opstruktivna azoospermija – spermatozoidi se stvaraju ali postoji neka prepreka u muškom genitalnom sistemu koja ih sprečava da dođu do semene tečnosti.
  • Neopstruktivna azoospermija – spermatozoidi se uopšte ne proizvode ili ih ima u jako malom broju te se ne vide u semenoj tečnosti.

TESE ili hirurska biopsija testisa kao intervencija preporučuje se muškarcima koji imaju izuzetno mali broj spermatozoida u ejakulatu, sa abnormalnom morfologijom ili sa nekim defektima koje emrbiolog identifikuje na nalazu spermograma. Ovom metodom moguće je rešiti i problem potpunog odsustva spermatozoida u ejakulatu.

TESE se radi u operacionoj sali uglavnom u uslovima lokalne anestezije – analgezije i traje oko 1h. Kad se radi procedura TESE urolog uzima uzorke tkiva testisa koje potom preuzima embriolog. Uzorci tkiva se pregledaju pod mikroskopom kako bi se iz njih izdvojile žive ćelije spermatozoida. Ako se nađu živi spermatozoidi, a jajne ćelije uzete od majke su spremne za mikroinjekciju, odmah se vrši postupak IVF. Ako preostane još spermatozoida, zamrzavaju se i čuvaju za eventualne buduće IVF tretmane. TESE se moze radidi I pre IVF postupka kada se kompletan uzorak zamrzava.

Ako nakon nekoliko ponovljenih nalaza spermograma nisu uoceni spermatozoidi u ejakulatu ili su uoceni jako retki spermatozoidi nepravilne morfologije, potrebno je zakazati inisijalni pregled kod urologa.

Ultrazvucnim pregledom skrotuma i testisa, uz nalaz spermograma i hormonski satus urolog ce dati preporuku.

Predhodno mozete uraditi hormonski profil (FSH, LH,prlaktn, testosteron, inhibin B) kako bi urolog na prvom pregledu imao jasniji uvid u uzroke izostanka spermatozoida u ejakulatu.

Sto se same pripreme za intervenciju tice potrebno je:

  • Priloziti dokumentaciju: lab.analize ne starije od 5 dana (KKS, PTT, PT, INR, glikemija, elektroliti, urea, kreatinin, CRP)
  • Jelo i piće se obavezno izbegava šest sati pre intervencije.
  • Ako pijete neki od preparata acetilsalicilne kiseline (Aspirin, Andol, Midol, Cardiopirin, Corasp) ili Antiagrex, Ticlodix, Plavix –  bilo kakvu terapiju protiv zgrušavanja krvi – potrebno je prekinuti terapiju 5 dana pre intervencije. Ukoliko je terapija neophodna, obavezno se javite Vašem izabranom lekaru kako bi prilagodio uzimanje Vaše terapije.

Na šta treba obratiti pažnju nakon TESE operacije?

  • Nakon TESE operacije, pacijent se zadržava na posmatranju 3-4 sata.
  • Preporučuje se da pacijent ne vozi kući sam nakon intervencije
  • Nakon operacije, pacijenti se treba suzdržavati od polnih odnosa i teže fizičke aktivnosti minimum 10 dana
  • Preporučuje se prvo previjanje rane 48h nakon operacije
  • Pacijent se može tuširati 3 dana posle operacije
  • Nakon operacije, pacijentima se preporučuje nošenje užeg donjeg veša i štitnika za prepone
  • Konci se skidaju sedmog do desetog postoperativnog dana

Dr Ljubiša Arsenović

Zakažite konsultacije

Naš tim je tu da vam pomogne da zakažete sastanak sa stručnjacima koji su vam potrebni, pozovite nas ili popunite onlajn formu.