Pod hematologijom podrazumevamo kompletno proučavanje strukture i funkcije krvi, dijagnostikovanje i lečenje bolesti krvi. U BB Clinici možete izvršiti kompletne hematološke testove koji podrazumevaju: pregled krvi, koagulaione testove, testove na prisutnost infekcija, analizu krvne plazme i koštane srži. Prema dobijenim rezultatima hematoloških testova, hematolog će postaviti dijagnozu, pratiti dalji napredak lečenja i preporučiti odgovarajući tretman za svakog pacijenta.
Oko 7% naše ukupne telesne mase čini krv, to jest našim telom teče oko 4,5 do 6 litara krvi. U sastavu krvi sa 55% udeluje krvna plazma, zatim crvena krvna zrnca (40%), krvne pločice (4%) i bela krvna zrnca (1%). Ovom složenom sistemu telesnih tecnosti pripada i sistem drenaže tkiva – limfni sistem kao i tkivo koje stvara krvne elemente.
Poremećaji broja i oblika krvnih ćelija, poremećaji zgrušavanja krvi, kao i bolesti limfnog tkiva (slezine i limfnih čvorova) u domenu su specijalista za bolesti krvi – hematologa. Hematologija je grana interne medicine koja se bavi urođenim i stečenim poremećajima krvi, poremećajem zgrušavanja krvi, kao i malignim bolestima krvi.
Hematološke preglede u BB Clinici obavlja tim kojim koordiniše dr Miroslava Plećić, specijalista hematologije sa višedecenijskim iskustvom.
Dr Plećić potvrđuje u praksi da su najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti javljaju hematologu sledeći: slabost, malaksalost, zujanje u ušima, vrtoglavica, lupanje srca, noćni grčevi u mišićima ruku i nogu, gubitak apetita, mučnina, gađenje, glavobolja, poremećaj vida, povišena temperatura, promene na koži u vidu modrica, pad imuniteta i sklonost ka infekcijama, bolovi u kostima, tromboze dubokih vena i otoci ekstremiteta, produženo krvarenje nakon povrede.
Mnogi od ovih simptoma ukazuju nam na hematološka stanja koja treba lečiti.
Specijalista interne medicine sa višedecenijskim iskustvom u dijagnostici i lečenju različitih hematoloških stanja
Pregled kod hematologa potpuno je bezbolan i neinvazivan. Sastoji se iz detaljnog uzimanja anamneze i fizikalnog pregleda, laboratorijskih analiza krvi, a ukoliko hematolog smatra da je potrebno, radi se ispitivanje hemostaze i koagulacije, kostne srži i limfnih žlezda. Na osnovu svega navedenog uspostavlja prava dijagnoza i planira dalje lečenje bolesti.
Anemija je jedan od najčešćih poremećaja krvi koje pacijenti primećuju i traže pomoć za njeno rešenje. Nastaje kada dođe do pada broja crvenih krvnih zrnaca i/ili hemoglobina u krvi, pa pacijent počne da oseća slabost i malaksalost, koža i sluzokože postaju blede, a zamaranje, mučnina, povraćanje, vrtoglavica i nesvestica takođe su neki od simptoma. Uvećanje limfnih čvorova još jedan je od čestih razloga, ali nažalost i mnoga maligna stanja.
Najčešće hematološke bolesti su:
Savet hematologa često je potreban i kada planiramo trudnoću ili imamo problem sa začećem. Na koji način hematološki uzroci utiču na ostvarivanje trudnoće?
Pošto beba sve neophodne materije za razvoj dobija preko krvi majke i placente, pravilno funkcionisanje ovog sistema neohodan je preduslov za nastanak i razvoj trudnoće.
Neki spontani pobačaji su uzrokovani krvnim ugrušcima koji se stvaraju u malim krvnim sudovima, i upravo ti krvni ugrušci sprečavaju “dotok” kiseonika i hranljivih sastojaka embrionu. Ovi ugrušci mogu biti posledica ambormalnosti u normalnom procesu zgrušavanja krvi.
Dijagnostički je moguce utvrditi tri osnovna uzroka ovog stanja:
Svaka od ovih navedenijh trombofilija odnosno poremećaja zgrušavanja krvi, predstavlja povećan rizik od stvaranja ugrušaka u cirkulaciji na relaciji majka-beba, koja može uzrokovati probleme sa razvojem posteljice i donošenje hranljivih sastojaka do bebe. Ova stanja leči hematolog.
Kada se otkriju ova stanja kod pacijentkinje, hematološko lečenje se započinje pre i u ranoj trudnoći lekovima koji mogu uključivati dodatni unos folne kiseline ili antikoagulanse.
Mutacija MTHFR predstavlja abnormalnost gena koji uzrokuje drastično smanjenje folne kiseline i povećan nivo homocisteina, i često može dovesti do spontanog pobačaja.
Pravi razlog spontanog pobačaja još uvek nije u potpunosti razjašnjen. Ali, hematološki uzroci se uvek uzimaju u obzir, naročito kod ponovljenih pobačaja.
Hematološka stanja mogu značajno uticati na zaceće i trudnoću. Anemija, na primer, može uzrokovati nisku plodnost i povećati rizik od komplikacija tokom trudnoće. Hematolozi prate trudnice sa hematološkim stanjima kako bi osigurali optimalan tok trudnoće i zdravlje majke i bebe.
Takođe, postoji veći broj naslednih hematoloških bolesti koje se prenose genetski s roditelja na decu. Primeri uključuju talasemiju, anemiju srpastih ćelija, hemofiliju i mnoge druge. Genetsko savetovanje može pomoći parovima da razumeju rizik od prenošenja ovih bolesti na potomstvo.
Zakažite hematološki pregled na +381 014 521 500, ili putem mejlova bbclinicvaljevo@gmail.com , bbclinicpacijenti@gmail.com.
Naš tim je tu da vam pomogne da zakažete sastanak sa stručnjacima koji su vam potrebni, pozovite nas ili popunite onlajn formu.
Specijalizovana za rad u oblastima: steriliteta i infertiliteta, biomedicinski podpomognute oplodnje, ginekologije i vođenja trudnoće.