Vantelesna oplodnja

Vantelesna oplodnja je način da se prevaziđe problem začeća kada do njega ne dolazi na prirodan način. U strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, van tela žene, vrši se spajanje reproduktivnih ćelija, jajnih ćelija i spermatozoida, a zatim se nastali embrioni implementiraju u matericu.

Vantelesna oplodnja postupak i procedura

Da biste uopšte započeli proces VTO, potrebno je najpre da odaberete kliniku i tim kojem verujete.

Postupak vantelesne oplodnje započinje razgovorom sa odabranim lekarom koji će vas voditi na putu do željene bebe. Bitno je da na samom početku sagledamo širu sliku i nađemo najbolji put do začeća, saslušamo vas i pružimo vam bezuslovnu podršku, kako biste se tokom procesa vantelesne oplodnje osećali sigurno i spokojno.

Slede standardni koraci čija je dinamika pažljivo pripremljena i prilagođena baš svakom paru:

Pre početka postupka VTO, bitno je imati sve potrebne anamnestičke podatke, vaše ukupno zdravstveno stanje, hormonski status, stanje ovarijalne rezerve, jajnika, jajovoda i materice, kao i sva ostala medicinska stanja koja bi mogla uticati na postupak VTO. Bitno je upoznati se i sa eventualnim prethodnim trudnoćama ili neuspelim pokušajima začeća, kako bismo sagledali sve aspekte.

U prirodnom ciklusu jajnik žene izbaci jednu jajnu ćeliju. U toku postupka vantelesne oplodnje najčešće ćemo se opredeliti za stimulisan ciklus, kako bismo dobili veći broj jajnih ćelija i samim tim povećali šansu za začeće.

Kada lekar proceni da su folikuli na jajnicima optimalne veličine i u skladu sa pratećim analizama hormona, vrši se aspiracija jajnih ćelija. U totalnoj kratkotrajnoj anesteziji vrši se punkcija folikula u kojima se nalaze jajne ćelije koje se dalje pripremaju za oplodnju.

Po prikupljanju jajnih ćelija, potrebni su nam gameti muškog partnera – spermatozoidi, kako bismo izvršili oplodnju i dobili jedinstvenu kombinaciju gena. Na dan aspiracije muški partner daje uzorak semena koji će se nakon obrade u laboratoriji koristiti za oplodnju jajnih ćelija.

U embriološkoj laboratoriji, jajne ćelije se potom spajaju sa spermatozoidima. U zavisnosti od procene tima, za spajanje jajnih ćelija i spermatozoida koristimo dve metode: a) Klasičan IVF- kada dozvolimo jajnim ćelijama i spermatozoidima da se sami spoje, ili b) ICSI metoda gde se jedan spermatozoid direktno ubrizgava u jajnu ćeliju.

Kada u jajnoj ćeliji dan nakom spajanja sa spermatozoidom vidimo dva pronukleusa, to je znak da je do oplodnje došlo i dalje pratimo nastale embrione. Pažljivim beleženjem svih bitnih karakteristika embriona, vršimo selekciju i biramo prave koje ćemo vratiti u telo buduće mame.

U laboratorijskim uslovima embrioni se mogu negovati nekoliko dana nakon čega traže telo mame kako bi se dalje razvijali. Embriotransfer je postupak prenošenja embriona u telo žene. U dogovoru sa parom i u skladu sa preporukama struke biramo najbolje embrione koje ćemo preneti u telo žene.

10 do 12 dana nakon embriotransfera test Beta HCG pokazaće uspešnost postupka.

Prvi korak

Prijava za vantelesnu oplodnju

Vantelesna oplodnja o trošku države je moguća za većinu parova, potrebno je samo da ispunite određene uslove. Da biste se prijavili za postupak vantelesne oplodnje, najpre treba da se obratite izabranom lekaru – ginekologu u vašem Domu zdravlja. Dobićete spisak analiza koje je potrebno uraditi i dostaviti lekaru kako bi vam izdao uput za komisiju. Potom treba da pozovete centar u kome se radi komisija za opštinu kojoj pripadate (brojeve telefona možete pronaći na sajtu RFZO).

Centar će vam zakazati termin za dolazak na komisiju za BMPO i dati vam upustvo šta treba od dokumentacije da ponesete sa sobom. Na komisiji birate centar u kome želite da radite postupak sa spiska ponuđenih centara.

Kada prođete komisiju, na kućnu adresu biće vam dostavljeno rešenje sa datumom zakazane konsultacije u odabranom centru. Nadalje se sa klinikom u kojoj ste izabrali da radite postupak dogovarate oko svih detalja.

Važno je da znate da B.B. Clinic ima potpisan ugovor sa RFZO, tako da postupak VTO u našoj klinici možete uraditi uz zdravstveno osiguranje, o trošku državePozovete nas i naše osoblje će vas uputiti u dalje korake na putu ka ostvarenju vašeg cilja za proširenje porodice.

Vaš VTO tim B.B. Clinic Valjevo

VTO tim u B.B. Clinici čine specijalisti različitih oblasti koji zajedno radi više od deset godina i pomogli su da na svet dođe preko 600 beba.

Na čelu našeg tima je  DOKTOR BRANKO BUDIMIROVIĆ, subspecijalista za infertilitet i sterilitet, sa višedecenijskim iskustvom u operativnoj ginekologiji i akušerstvu, kao i IVF-u.

Uz njega je tim ginekologa i lekara specijalista razlicitih oblasti.

U embriološkoj laboratoriji B.B. Clinike rade dva senior klinička embriologa sa sertifikatom Evropskog udruženja za humanu reprodukciju i embriologiju MIRKA ĐORĐEVIĆ i JASNA GLIŠIĆ.

Tim medicinskih sestara sa dugogodišnjim iskustvom u IVF-u koji dobro poznaje vaše potrebe i strahove, kao  i psiholog, tu su za kompletnu negu i predanu podršku tokom procesa VTO.

Subspecijalista za fertilitet i sterilitet

Vantelesna oplodnja - iskustva

Najveća nagrada za naš rad su rođene bebe. Radujemo se svakoj pozitivnoj beti, svakoj bebi, svakom komentaru, slici koju nam pošaljete. Iskustva naših parova su naša najbolja preporuka. Hvala vam što ih delite sa nama na društvenim mrežama, u novogodišnjim čestitkama i razglednicama iz celog sveta. Hvala vam, jer na taj način stimulišete i druge saznanjem da se borba za potomstvo, ma koliko teška ili duga bila, isplati. A mi smo tu da vam pomognemo na tom putu.

Naime, VTO tim zajedno radi u proverenom sastavu više od 11 godina. U novoizgrađenom prostoru uspešno nastavlja da pomera granice u lečenju infertiliteta i borbi za porodicu. Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu našeg tima na čelu sa dr Brankom Budimirovićem, nastojimo da vas, uz pomoć najsavremenijih metoda povedemo ka potomstvu. Iza nas stoji 600 rođenih beba, među kojima su i bebe nastale kod parova koji su izgubili svaku nadu. Ovaj tim proslavio je ime grada Valjeva daleko izvan njegovih granica i granica naše zemlje i bebe je poslao iz Valjeva u Australiju, Ameriku, širom Evrope.

Analize za vantelesnu oplodnju

Analize koje su neophodne za sam postupak VTO mogu da variraju u zavisnosti od zdravstvenog stanja oba partnera. Za početak potrebno je uraditi osnovne analize, to su ujedno i analize koje ćete morati da pripremite za komisiju za BMPO ukoliko želite da postupak radite o trošku države. Određene analize imaju posebnu važnost (obratite pažnju na naznaku u zagradi)

Žene

  • Mikrobiološka ispitivanja – (svi urađeni brisevi važe 6 meseci): cervikalni bris na bakterije, vaginalni bris na bakterije, bris na hlamidiju, bris na bakterijsku vaginozu
  • Hbs Ag, HCV, HIV VDRL – serologija (važi godinu dana)
  • Toksoplazma gondi, Rubella serologija (važi godinu dana)
  • Skrining grlića – bris na Papanikolau, kolposkopija (važi godinu dana)
  • Ultrazvučni pregled vaginalnom sondom (važi 6 meseci)
  • Hormonsko ispitivanje od 2 do 4 dana od početka menstrualnog krvarenja (FSH, LH, E2, Pg, T, Prolaktin, antimilerijan hormon – AMH), TSH, T3, T4 (važi 6 meseci)
  • Histeroskopija, HSG, ineseminacija (nije obavezno, ali je poželjno imati)

Muškarci

  • Mikrobiološka ispitivanja (svi brisevi važe 6 meseci): bris na bakterije, bris na hlamidiju
  • Hbs Ag, HCV, HIV VDRL – serologija (važi godinu dana)
  • Spermogram i spermokultura (važe 3 meseca)

Zakažite pregled

Naš tim je tu da vam pomogne da zakažete sastanak sa stručnjacima koji su vam potrebni, pozovite nas ili popunite onlajn formu.